اسکنر لام

اسکنر لام

در مقالات گذشته در خصوص انواع اسکنرهای لام صحبت شد. اما یک سوال در اینجا باقی است!؟ آیا اسکنرهای لام، انواع مختلفی دارند؟

جواب این سوال مثبت است.اسکنر لام انواع گوناگونی دارند. به طور کلی تهیه لام های مجازی از لام های شیشه ای راه طولانی را پشت سر گذاشته است. در طی زمان روش های تصویربرداری میکروسکوپی پیشرفت های گسترده ای داشته اند.

هریک از شرکت های مطرح دنیا، روش های جدیدی را در زمان خود ابداع کرده اند. نمونه ای از این تحول را می توان در پاتولوژی دیجیتال به خوبی مشاهده نمود.

شکل گیری تله پاتولوژی

از اوایل دهه 50 در خصوص میکروسکوپ تصویری با کیفیت مناسب پژوهش ها و تحقیقاتی انجام شد. نتیجه این تحقیقات تا سال 1960 در آزمایشگاهها و پژوهش ها مورد استفاده قرار می گرفت. برای اولین بار در سال 1968 از اسمیر خون و نمونه های ادرار، تصاویر سیاه و سفید تلویزیونی تهیه شد. سپس این تصاویر از بوستون به بیمارستان ماساچوست ارسال گردید.  این اقدام که با هدف  تفسیر نمونه ارسال گردید و بیش از ۱۰۰۰ پرونده از این طریق تفسیر شد.

بالاخره در سال 1986 اصطلاحی جدید به نام تله پاتولوژی جای خود را در متون علمی باز کرد. بیش از 1000 مقاله و 137 اختراع در آمریکا تا سال 2016 با موضوع تله پاتولوژی ثبت گردید.

شتاب تله پاتولوژی در دنیا

سال 1989 آغاز خدمات تله پاتولوژی در اروپا بود. از آن سال تا به حال تله پاتولوژی به خوبی و با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. بعد از آن تاریخ، انتشار مقاله ای مهم و برجسته که به تفسیر از راه دور هزاران مورد توسط متخصصین بیمارستانی در آمریکا منتشر شد ارزش تله پاتولوژی را در دهه 1990 بیش از پیش نشان داد. در این مقاله بدون بهره گیری از متخصص پاتولوژی در محل بیمارستان، از سیستم پویا در هر دو بخش  پاتولوژی بالینی و پاتولوژی آناتومی استفاده شد. در نهایت نه تنها تشخیص با میکروسکوپ نوری مطابقت داشت بلکه زمان پاسخگویی در پاتولوژی جراحی به طور محسوسی کاهش یافت.

از این رو در آمریکا(ایالات متحده) سال 1996 شروع فعالیت موفق تله پاتولوژی است.

پیشرفت در سیستم های پاتولوژی دیجیتال

پس از آنکه تله پاتولوژی قدرت و توان خود را به رخ دنیا کشید، در طی دودهه گذشته پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این حوزه ایجاد شده است. فناوری های بکار رفته در پاتولوژی دیجیتال هر بار، مزیت جدید ارائه می کردند.

در بعضی از مقالات سیستم های تله پاتولوژی را به چهار دسته بندی تقسیم می نمایند. اما این دسته بندی امروزه به دلیل پیشرفت های سریع فناوری چندان پاسخگو نیست.

اسکنر لام دستی یا  manual whole Slide Scanner

یکی از مهمترین و پرکاربردترین سیستمهای تله پاتولوژی در دنیا manual whole Slide Scanner ها هستند. این اسکنرهای لام که  اسکنرهای لام دستی یا اقتصادی نیز از آنها نام برده می شود، در بیش از 50 کشور دنیا مورد استفاده قرارگرفته است. عدم نیاز به زیرساخت خاص، قیمت بسیار مناسب، کارایی بالا و درک لذت اسکن از جمله مزیت های این سیستم اسکن لام در دنیاست.
شرکت میکروویژنر آلمان، تنها شرکتی در دنیاست که بیشترین سهم از بازار در این نوع از اسکنرها را دارا است. میکروویژنر گوی سبقت را در سرعت، خدمات و تکنولوژی به روشنی از سایر رقیبان در دنیا ربوده است.
شرکت پرتونورآسمان به عنوان نماینده انحصاری شرکت میکروویژنر آلمان در ایران است.  کلیه خدمات مشاوره، راه اندازی و بهره برداری از سیستم اسکنرهای لام  manual whole Slide Scanner شرکت microvisioneer   برای اهداف گوناگون از قبیل تله پاتولوژی، توسط  شرکت پرنوآ  هم گام با دنیا انجام می گیرد.

 

—————————————–

 

ویژگی های کلیدی اسکنر لام دستی

 • عدم نیاز به نگهداری خاص و پیچیده
 • قیمت مناسب
 • ارائه فایل خروجی استاندارد
 • سرعت عمل بسیار بالا
 • قابلیت نصب برروی اکثر میکروسکوپ های سه چشم
 • سهولت استفاده
 • طول عمر بالا

آنچه برای اسکن لام نیاز دارید:

 • میکروسکوپ سه چشم
 • دوربین تخصصی
 • نرم افزار اسکن
 • رایانه مناسب

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بالا