پاتولوژی دیجیتال

پاتولوژی

پاتولوژي از مهمترين شاخه هاي علم پزشکي است که تمامي رشته هاي پزشکي به نوعي با آن در ارتباط هستند.اساس آسیب شناسی مدرن (علم پاتولوژی)، فهم اختلالات سلولی و مولکولی است که باعث ایجاد بیماری ها می شوند. گستردگي مطالب در اين رشته، دستيابي به مهارت کامل در تمامي زمينه ها را براي يک فرد بسيار دشوار مي سازد. به طوريکه هر پاتولوژيست در  موارد بسیاری، نياز به مشاوره با پاتولوژيست خبره در زمينه خاص پيدا مي کند. در مراکز بزرگ امکان دسترسي به چنين مشاوره اي نسبتا آسان است. ولي در اغلب مراکز، عدم وجود چنين دسترسي، به همراه مشکلات جانبي از قبیل هزینه ها و مشکلات حمل و نقل لام‌های شیشه ای، باعث عدم کارايي بسياري از مشاوره ها شده است.

تله پاتولوژی یا پاتولوژی از راه دور

تله پاتولوژي يکي از زير شاخه هاي پزشکي الکترونيک است، که در چند سال اخير مورد توجه ويژه اي قرار گرفته است و افقي جديد را در پاتولوژي به خصوص در سامان دادن به مشاوره های تشخیصی گشوده است. تله پاتولوژي روند تشخيص بافتي است که با استفاده از تصاوير ديجيتالي نمونه که با ارسال الکترونيکی تصاویر به مرکزي تخصصي حاصل مي‌شود.

اين روش در چهار جنبه مختلف عملي مي تواند قابل استفاده باشد، که عبارتند از: مشاوره، تشخيص اوليه، آموزش و کنترل کيفي.

در ايران استفاده از تله پاتولوژي داراي سابقه طولاني نيست و استفاده از آن محدود به مشاوره در يکي از مراکز ارجاعي براي مدت زمان محدود مي شود. اين در حالي است که اين گستره در ساير کشورها به سرعت در حال پيشرفت است. از طرف ديگر مشکلات فراواني در ايران در زمينه هاي آموزش، کنترل کيفي و به خصوص مشاوره در پاتولوژي با توجه به بعد مسافتها و نيز عدم توزيع يکسان امکانات آموزشی و تخصصی وجود دارد، که استفاده مناسب از تله پاتولوژي مي تواند راهگشاي بسياري از آنها باشد.

تاریخچه آسیب شناسی دیجیتال

تاریخچه آسیب شناسی دیجیتال به بیش از 100 سال برمی گردد ، هنگامی که برای اولین بار از تجهیزات تخصصی برای ضبط تصاویر از میکروسکوپ روی صفحات عکاسی استفاده شد. مفهوم تله پاتولوژِی (انتقال تصاویر میکروسکوپ بین مکان های از راه دور) سابقه دیرینه50 ساله دارد. با این حال ، آسیب شناسی در طی دو دهه اخیر شروع به تحول واقعی دیجیتالی کرده و به یک محیط الکترونیکی تبدیل شده است.

این دستگاه ها طی 20 سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته اند. امروزه سیستم های دستی و خودکاراسکن کامل نمونه میکروسکوپی قادر به تولید خودکار تصاویر با وضوح بسیار بالا (WSI) از کل لام نمونه میکروسکوپی هستند که همانند اسلایدهای شیشه ای اما به اصطلاح میکروسکوپ‌های مجازی و دیجیتالی وجود دارند.

سیستم‌های تصویربرداری لام

با بکار گیری این سیستم‌های دیجیتال پیشرفت های چشمگیر در ذخیره سازی و فناوری محاسباتی ، پردازش داده های بزرگ و اشتراک گذاری این تصاویر حجیم حاصل شده است. در نتیجه ، سیستم های اسکن کل لام و بستر به اشتراک گذاری تصاویر آنها WSI  به ابزارهای مهمی تبدیل شده اند که می توانند از کارهای روتین تشخیصی و کشف علمی در آسیب شناسی پشتیبانی کنند و توسعه ابزارهای نسل بعدی از جمله هوش مصنوعی (AI) را ممکن سازند.

از زمان معرفی تجاری تصویربرداری کامل اسلایدها (WSI) ، آسیب شناسی دیجیتالی به یک میدان پر رونق تبدیل شده است. توانایی دیجیتالی کردن کل یک اسلاید شیشه ای، باعث ایجاد چندین کاربرد بالینی ، آموزشی و تحقیقاتی شده است.

مزایای آسیب شناسی دیجیتال

آسیب شناسی دیجیتال آسیب شناسان را قادر می سازد تا با شفافیت و سازگاری ، سرعت و ارزیابی از راه دور و همکاری سریع و درنتیجه بهبود کارایی و بهره وری به فعالیت‌های تشخیصی خود ادامه دهند. آینده آسیب شناسی دیجیتال می تواند در نهایت شامل تحقیقات پیشرفته تشخیصی با کمک سیستم های تشخیصی هوش مصنوعی و پیشرفت چشمگیر پزشکی تشخیصی باشد.

با استفاده از سیستم‌های تصویر برداری کل نمونه میکروسکوپی آسیب شناسی دیجیتال خودکار، می توان اسلاید شیشه ای را در شرایط روشن یا شرایط فلورسنت با بزرگنمایی قابل مقایسه با میکروسکوپ مشاهده و بررسی کرد. اسلایدهای دیجیتال را می توان با استفاده از سامانه های ابری تخصصی آسیب شناسی دیجیتال در شبکه ها با دیگر افراد به اشتراک گذاشت.

آسیب شناسی دیجیتال مزایایی را ارائه می دهد که به راحتی تنها با اسلایدهای شیشه ای حاصل نمی شود.

  • تجزیه و تحلیل پیشرفته
  • کاهش درصد خطاها
  • نمایش بهتر
  • بهبود روند کاری
  • کاهش مشکلات ناشی از نوبت دهی
  • نوآوری بیشتر

تنها چند مورد از نگرانی های آسیب شناسان در مورد آسیب شناسی دیجیتال است. اما با یادگیری بیشتر ، آسیب شناسان در می یابند که دلهره آنها در مورد دیجیتالی کردن ، مانع از به دست آوردن مزایای چشمگیراست. آنها همچنین دریافتند که روش های قدیمی نمی توانند در برابر راه حل های دیجیتالی امروز رقابت کنند.

شرکت پرتونورآسمان با بررسی و اطلاع از چالش های موجود در این زمینه  اقدام  به طراحی و ارائه خدمات در این حوزه در قالب محصولات سخت افزاری و نرم افزاری می نماید.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بالا