لام مجازی

عکس برداری میکروسکوپی

برای افرادی که به طور متداول با میکروسکوپ کار میکنند بارها نیاز به عکس برداری از نمونه های میکروسکوپی ایجاد شده است. اینجاست که اهمیت لام مجازی به خوبی روشن می شود. البته این نیاز می تواند علت های گوناگونی داشته باشدو علت هایی از قبیل چاپ مقاله، اندازه گیری روی تصویر، یادداشت گذاری، ذخیره و آرشیو و … . اما همیشه امکان عکس برداری از نمونه های میکروسکوپی به آسانی فراهم نیست. در صورتی که کاربر میکروسکوپ هیچ ابزار تصویربرداری تخصصی همانند دوربین و برابرساز(آداپتور) میکروسکوپی در دسترس نداشته باشد شاید مجبور باشد تا با استفاده از دوربین تلفن همراه خود اقدام به تصویربرداری نماید. اما این روش تصویربرداری با چالش هایی همراه است.

عکس برداری میکروسکوپی با دوربین تلفن همراه

در این روش کاربر، دوربین تلفن همراه خود را جلوی چشمی میکروسکوپ قرارداده و با جابجا کردن آن، سعی در مشاهده تصویرمیکروسکوپی از طریق صفحه نمایشگر تلفن همراه دارد. بعضا این روش با سختی هایی برای همراستا نمودن دوربین تلفن همراه و چشمی میکروسکوپ همراه بوده و مدت زمانی را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این عکس برداری به این روش لزوما از کیفیت چندانی برخوردار نبوده و شاید در بهترین حالت،تنها حداقل های مورد نیاز را تامین نماید. به ویژه در صورتی که نیاز به فیلم برداری از نمونه باشد، این روش با سختی چندبرابر همراه خواهد بود.

موبایل آداپتورها یا نگهدارنده های موبایل

یکی از وسایلی که چالش های تصویربرداری با استفاده از دوربین تلفن همراه را کاهش میدهد، آداپتورهای موبایل یا نگهدارنده های موبایل می باشند. این وسیله با سوارشدن بر روی چشمی میکروسکوپ، تنظیم محل قرارگیری دوربین تلفن همراه را تا حدودی تسهیل و تسریع می کند. همچنین به دلیل ثابت شدن محل قرارگیری موبایل در این روش، فیلم برداری از نمونه نیز آسان تر خواهد شد.

لام مجازی یا لام دیجیتال(Virtual Slide)

همانطور که اشاره شد، تصویربرداری با دوربین موبایل، هرچند در بسیاری از موارد مشکل را به طور مقطعی حل می نماید اما از محدودیت های جدی برخوردار است. این محدودیت های جدی باعث شده است تا لام های مجازی یا دیجیتال به وجود آیند. هنگامی که لام های شیشه ای توسط دستگاه ها یا روش های تصویربرداری میکروسکوپی اسکن میشوند یک فایل دیجیتال تولید میگردد که به آن لام مجازی گویند.

لام های مجازی از کنارهم قرارگیری چندین عکس در مقیاس های مختلف ایجاد شده است که در نهایت یک تصویر حجیم با رزولوشن بالا را تشکیل میدهند. لام های مجازی بعضا دارای رزولوشنی تا حدود چند ده گیگاپیکسل خواهند بود.

یکی از کاربردهای مهم لام های مجازی در تله پاتولوژی و تشخیص نظرات بیشتر می باشد. این تصاویر دیجیتال را می توان به وسیله دستگاهها و روش هایی که به آنها اسکنر لام میکروسکوپی می گویند ایجاد نمود.

هم اکنون عضو سامانه هوشمند کمک تشخیصی پرنوآ شوید…

امروزه به دلیل مزایای این تصاویر، در حوزه‌های مختلف علوم پزشکی، علوم آزمایشگاهی، زیست‌شناسی و علم مواد، لام های مجازی مورد استفاده قرار گرفته می شود.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا